Verslag VT1 | Norris toont spierballen, Verstappen breekt snelste ronde af Formule 1
Formule 1

Verslag VT1 | Norris toont spierballen, Verstappen breekt snelste ronde af

Verslag VT1 | Norris toont spierballen, Verstappen breekt snelste ronde af

Lando Norris heeft veruit de snelste tijd neergezet in de vrije training voor de Grand Prix van China. De Brit klokte een indrukwekkende tijd bij het vallen van de vlag. Charles Leclerc kwam bijna een halve seconde tekort, met Oscar Piastri op P3. Max Verstappen leek op weg naar een degelijke rondetijd, maar brak zijn ronde in de laatste bocht af en eindigt daardoor als zestiende. Liam Lawson strandde op P18, mét de zachte banden.

De eerste sprintrace van 2025 wordt in China verreden, en dat betekent dat de teams en coureurs slechts één uurtje trainingstijd krijgen. Het logische gevolg was dan ook dat de coureurs aan het begin van de sessie meteen de baan opreden, om de nieuwe asfaltlaag uit te proberen. In de openingsminuten leverde dit nog enige problemen op, want Alexander Albon en Liam Lawson kwamen in de eerste bochten meteen in de grindbak terecht, al konden zij hun weg zonder problemen vervolgen.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

Yuki Tsunoda liet echter optekenen dat het algemene gripniveau hoger lag dan in voorgaande jaren, en dat was ook aan de tijden te zien. Bij de eerste ronden werden de snelste tijden uit de vrije training van 2024 al aangescherpt. George Russell opende een 1:35,1 met de snelste tijd, met slechts 0,01 seconde voorsprong op Oscar Piastri. Max Verstappen volgde op twee tienden achterstand op de derde plek.

Lang bleven die tijden echter niet staan, want de coureurs gingen bij hun tweede pogingen veel sneller. Verstappen dook de 33'ers in, maar de wereldkampioen kon niet lang genieten van zijn eerste plek. De McLarens en Russell klokten al in de eerste tien minuten snellere tijden. Lewis Hamilton verremde zich in eerste instantie in de hairpin, maar had de smaak bij zijn volgende ronde beter te pakken. Met een 1:33,2 zette hij Ferrari bovenaan, om niet veel later afgelost te worden door oud-teamgenoot Russell.

Mercedes en Ferrari gaan er meteen voor

Na een kwartier leidde Russell voor Hamilton, Verstappen, Piastri, en Norris. De vijf coureurs stonden meteen binnen drie tienden van elkaar, terwijl Charles Leclerc en Kimi Antonelli een nog wat grotere achterstand hadden. Lawson moest net als Antonelli het circuit nog verkennen, en stond op een negentiende plek na het openingskwartier. Leclerc kende het circuit wel al goed, en was na achttien minuten de eerste coureur met een 1:32. Daarmee was de Monegask al duidelijk sneller dan de snelste tijden uit het 2024-weekend.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

charles leclerc ferrari vrijdag australie 2025 5
Ferrari is op zoek naar een beter weekend.

Vervolgens ging Mercedes ook voor serieuzere rondetijden zitten. Russell was daarmee een halve seconde sneller dan Leclerc, en zette de toptijd op 1:32,377. Teamgenoot Antonelli kwam acht tienden tekort, maar dat was wel goed voor een voorlopig vierde plek, achter de heren van Ferrari, en net voor Verstappen en de McLarens. Pierre Waché legde in Australië echter al uit dat Mercedes en Ferrari in de vrije trainingen meer motorvermogen gebruiken dan Red Bull en McLaren.

Lastige sessie voor Lawson

Halverwege de vrije training zochten alle coureurs de pitstraat weer op. Op dat moment vulden Mercedes en Ferrari dus de top vier, voor Verstappen en de McLarens. De top tien werd volgemaakt door Carlos Sainz, Yuki Tsunoda, en Alexander Albon, met daarachter Aston Martin en Alpine. De bottom five werd gevuld door de coureurs van Haas en Kick Sauber, plus Liam Lawson, die met een seconde achterstand op Verstappen nog altijd slechts zeventiende stond. Veel coureurs gebruikten het middendeel van de sessie om een korte racesimulatie af te werken, aangezien dit de enige vrije training is voor de sprintkwalificatie en de sprintrace.

Hoewel McLaren de absolute topfavoriet is, had Norris het niet eenvoudig. De kampioenschapsleider bleef zoeken naar een tijdsverbetering, maar had veel momenten van onbalans, waardoor hij in meerdere bochten naast het circuit terechtkwam, onder meer in de eerste bocht en de hairpin van de laatste sector. De Brit zwaaide dan ook gefrustreerd met zijn hand in de cockpit. Veel coureurs klaagden over de harde wind. Bij Piastri ging het wat beter, want de Australiër schoof op tot een derde tijd, op ruim vier tienden achter Russell.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

Leclerc ging ook op zoek naar een tijdsverbetering, maar de Ferrari-coureur spinde in de eerste bocht. Hij wist uit de grindbak te blijven, en kon zijn weg dus vervolgen. Terwijl Ferrari en McLaren zich op kwalificatiesimulaties richtten, hielden Mercedes en Verstappen zich bezig met racesimulaties. Antonelli beklaagde zich dat zijn linkervoorband totaal versleten was en kreeg van Peter Bonnington te horen dat dit ook een probleem bij andere coureurs was.

Rode vlag en kwalificatiesimulaties

Met dertien minuten te gaan werd er met een rode vlag gezwaaid. De Alpine van Jack Doohan viel stil. De klok loopt in een vrije training bij een rode vlag gewoon door, dus was het de vraag of de andere coureurs nog een kwalificatiesimulatie op de zachte banden konden en wilden doen. Er zijn namelijk minder banden beschikbaar in een sprintweekend, en daarnaast moeten de coureurs in de eerste twee kwalificatiedelen met mediumbanden rijden, terwijl de zachtste banden pas in SQ3 ingezet worden.

De auto van Doohan werd snel achter de vangrails gezet, waardoor de sessie met acht minuten te gaan van start ging. Toevallig is dit ook precies de lengte van SQ3, en de coureurs grepen de kans aan om toch voor het eerst met de zachte banden te rijden. Daardoor kregen we een eerste indicatie onder pure kwalificatieomstandigheden, al rijden de teams dus nog niet met het volledige motorvermogen.

Opvallend genoeg verbeterde snelste man Russell niet op de zachte banden. De Brit bleef dan ook niet bovenaan staan, want anderen verbeterden wel flink. Leclerc schoot als eerste naar de eerste tijd met een 1:32,1. Hamilton sloot aan op net wat minder dan een tiende achterstand, een degelijke ronde dus van de zevenvoudig kampioen. Norris kwam een halve tiende tekort op Russell, terwijl Piastri op vier tienden strandde. McLaren weet voorlopig dus nog geen overmacht te tonen.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

lando norris mclaren australie vrijdag 2025 1
Norris heeft een absolute topauto.

McLaren eindigt toch bovenaan

Verstappen kwam twee minuten later met zijn snelle ronde. Na twee sectoren zat hij 0,03 seconden achter de snelste tijd van Leclerc, maar de Limburger deed wat McLaren in de wintertests deed, en brak zijn ronde af door de pitstraat in te rijden. Daardoor sluit Leclerc de sessie als snelste af, voor Norris, Hamilton, Russell, en Piastri. Verstappen viel terug tot de zestiende tijd, maar dit had dus te maken met de afgebroken ronde. Lawson maakte zijn sessie wél af, maar kwam alsnog niet verder dan P18.

De McLarens en Ferrari's gingen nog eens voor een tweede snelle ronde op zachte banden zitten. Hierbij maakte Norris veel indruk in de tweede en derde sector. De Brit was uiteindelijk bijna een halve seconde sneller dan Leclerc, die ook nog verder versnelde in zijn tweede poging. Piastri greep uiteindelijk de derde stek. Het blijft gissen naar het potentieel van Verstappen en Red Bull, maar het lijkt er voorlopig op dat McLaren buiten bereik zal blijven voor de rest.

Uitslag vrije training GP China

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws