Norris wint in Australische chaos, Verstappen komt nipt tekort in ijzersterke race Formule 1
Formule 1

Norris wint in Australische chaos, Verstappen komt nipt tekort in ijzersterke race

Norris wint in Australische chaos, Verstappen komt nipt tekort in ijzersterke race

Lando Norris heeft de eerste Grand Prix van 2025 op zijn naam geschreven. De McLaren-coureur moest er wel hard voor werken onder wisselende weersomstandigheden. Uiteindelijk finishte Max Verstappen als tweede, terwijl Oscar Piastri zijn kansen op een podium vergooide met een spin tijdens een late regenbui. Verstappen kwam slechts enkele tienden tekort op Norris. George Russell greep het laatste podiumplekje voor Alexander Albon en Kimi Antonelli.

Voor de start van de Grand Prix werd vooral naar het wolkendek gekeken. De Formule 2-race werd nog afgelast vanwege de extreme regenval, maar de omstandigheden verbeterden voor de start van de Grand Prix, waardoor de race zoals gepland van start kon gaan. Isack Hadjar had echter andere plannen. De rookie mocht als elfde aan de race beginnen, maar crashte in de formatieronde al in de tweede bocht.

De start werd daarbij uitgesteld, met nog maar zeventien coureurs op de grid. Liam Lawson en Oliver Bearman startten namelijk vanuit de pitstraat, na hun teleurstellende kwalificaties. Van de zeventien coureurs op de startopstelling, stonden zestien coureurs op de intermediates. Alleen Aston Martin maakte een afwijkende keuze met de full wets bij Lance Stroll. Vooraan maakten Lando Norris, Oscar Piastri, Max Verstappen, en George Russell dus allemaal dezelfde keuze.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

Verstappen grijpt eerste McLaren

Om 15:15 uur lokale tijd, een kwartier na de eerste start, deden de teams een nieuwe poging om het seizoen op gang te brengen. De baan was in de tussentijd iets verder opgedroogd, maar er hingen wel nog wat kleine buitjes in de lucht, toen de coureurs hun startplekken weer innamen op het rechte stuk. Verstappen wist hierbij dat dit meteen een goede kans zou zijn om zich te mengen tussen beide McLaren-coureurs.

Verstappen greep zijn kans meteen. De top drie kwam in eerste instantie even goed weg, maar in het tweede deel van de start was Verstappen beter met het vermijden van wielspin. Verstappen daagde de McLaren-coureurs uit, maar koos ervoor om beide jongelingen niet uit te remmen, maar juist vroeg in de ankers te gaan, en zo in de tweede bocht buitenom te gaan bij Piastri en op te schuiven naar de tweede plek. Charles Leclerc won ook twee plekken, ten koste van Yuki Tsunoda en Alexander Albon, en Nico Hülkenberg schoof zelfs op van P17 tot P12.

Snelle Safety Car

Het duurde een halve ronde, voordat de eerste Safety Car van het seizoen een feit was. Thuisrijder Jack Doohan spinde door te accelereren op een van de vele witte lijnen op het stratencircuit, en schoot tussen bochten 5 en 6 de muur in. Dat moment veroorzaakte een Safety Car, maar de omstandigheden waren dusdanig verraderlijk dat Carlos Sainz een puntenpositie later in diezelfde ronde weggooide. De Spanjaard spinde in de laatste bocht, en parkeerde zijn FW47 in de muur.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

Eerste herstart

Na een lange Safety Car-periode van zeven ronden werd de race eindelijk hervat. In de tussentijd had het niet geregend, waardoor het circuit wat meer opgedroogd was. Na de herstart van de race kwamen er geen positiewisselingen. Verstappen zette wel enige druk op Lando Norris, maar de Brit wist al snel een gaatje van meer dan een seconde te trekken. Het circuit droogde verder op, met na twaalf ronden al enige droge lijnen. De coureurs zochten dan ook de natte plekken op om de banden te koelen.

Na twaalf ronden kregen de coureurs ook beschikking tot DRS, maar Verstappen zat op dat moment 1,4 seconden achter Norris, terwijl Piastri wel vlak achter de Nederlander zat. George Russell en Charles Leclerc waren op dat moment al lang afgehaakt, en verloren meer dan een seconde per ronde op het leidende trio. Op het moment dat DRS beschikbaar werd trok Verstappen een tussensprint om zo ook DRS achter Norris te krijgen.

Verstappen begaat fout

Hoe verder de stint vorderde, hoe duidelijker de overmacht van McLaren echter werd. Verstappen kreeg zichtbaar meer last van onderstuur, en het bandenvoordeel van McLaren werd alsmaar zichtbaarder. Uiteindelijk maakte Verstappen een foutje bij het ingaan van de laatste sector. De Limburger schoot rechtdoor bij bocht 11, en liet zo ruim een seconde liggen. Dat was meer dan voldoende voor Piastri om de wereldkampioen in te halen en zijn tweede startplek te heroveren.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

In de ronden daarna liepen de McLaren-coureurs hard uit op Verstappen, met wel anderhalve seconde per ronde. Verstappen klaagde ook over zijn versleten banden, en vroeg zich af of hij geen nieuwe intermediates moest halen. De achterstand van Verstappen op de McLaren-coureurs liep al snel op tot vijftien seconden, terwijl er langzaam wat meer inhaalacties kwamen. Andrea Kimi Antonelli en Liam Lawson baanden zich langzaam een weg naar voren.

Hoewel het duidelijk was dat McLaren veruit het sterkste was, was de strijd nog lang niet gestreden, want Piastri dichtte het gaatje van drie seconden op Norris, en begon zijn teamgenoot steeds verder onder druk te zetten. Halverwege de Grand Prix kreeg de thuisfavoriet voor het eerst DRS achter zijn teamgenoot. Piastri kreeg eerst van het team te horen dat hij Norris niet mocht aanvallen, maar McLaren kwam daar enkele ronden later op terug. Op dat moment had Piastri al enkele foutjes gemaakt, en was het gat weer tot drie seconden gegroeid.

Alonso brengt Grand Prix tot leven

Na 33 ronden parkeerde Fernando Alonso zijn Aston Martin in de muur bij het uitkomen van de zesde bocht. De 43-jarige coureur viel uit en veroorzaakte zo een Safety Car, waardoor het veld weer bij elkaar kon komen. Alle coureurs grepen dit moment aan om naar droogweerbanden te wisselen, waarbij de teams wel verschillende keuzes maakten. Red Bull Racing, Sauber, en Williams kozen voor de mediumbanden, terwijl de andere teams voor de harde banden kozen. Haas koos als hekkensluiter voor intermediates en gokte op meer regen.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

De Safety Car-periode hield maar liefst acht ronden aan, wat in het voordeel van Verstappen was op de zachtere banden. De wereldkampioen wist dat hij zijn kans dus snel moest pakken, maar McLaren was te sterk om Verstappen een kans te gunnen. Aan bandenmanagement hoefden de coureurs niet te doen, want vlak na de herstart werd een korte maar zeer hevige bui voorspeld.

Regen brengt chaos

Die regen begon al te vallen in de tweede ronde na de herstart, waarbij Yuki Tsunoda de vijfde plek van Leclerc afsnoepte. Alle coureurs gingen nog een ronde verder door, maar in de ronde erna schoten beide McLaren-coureurs van de baan. Piastri kwam lang vast te zitten in het gras, maar er kwam geen Safety Car. Veel coureurs stopten, waaronder de McLaren-coureurs, maar Verstappen bleef buiten, net als Lewis Hamilton, Pierre Gasly, en Yuki Tsunoda.

Het werd steeds natter, en uiteindelijk haalde Red Bull de wereldkampioen toch naar binnen, terwijl Ferrari Hamilton wél buiten hield. Verstappen viel na zijn pitstop terug tot de vijfde plek, maar wel met drie coureurs voor hem op slicks. Het was uiteindelijk teamgenoot Liam Lawson, die een onderbreking veroorzaakte met een crash, terwijl Gabriel Bortoleto de rampdag voor de debutanten vergrootte door ook te crashen.

De tekst gaat verder onder de Tweet.

Verstappen had voor de Safety Car wel Yuki Tsunoda ingehaald, maar reed nog nipt achter Hamilton en Leclerc, die onder de Safety Car wel nieuwe banden haalden. Zo was de pikorde met tien ronden te gaan Norris, voor Verstappen, Russell, Albon, en Antonelli op P5. Stroll was opgeschoven tot P6, voor Nico Hülkenberg, Pierre Gasly, en Charles Leclerc. Piastri was teruggevallen tot de dertiende en voorlaatste plaats.

Eindsprint

De race werd met zes ronden te gaan weer op gang gebracht, met Norris dus voor Verstappen en Russell. Norris bleef rustig, en trok binnen enkele bochten al een gat van meer dan een seconde naar Verstappen, die zelf in zijn spiegels op Russell moest letten. Verstappen schudde Russell af, en kon zo uiteindelijk zonder al te veel druk van achteren op weg naar de tweede plek.

In de laatste ronden verkleinde Verstappen het gat op Norris nog tot een seconde, maar hij kon de aanval op Norris nooit meer openen. Norris opent het seizoen zo met een overwinning, zijn vijfde uit zijn carrière. Verstappen mag tevreden zijn met zijn tweede plek, maar het werd wel duidelijk dat Red Bull nog veel werk aan de winkel heeft, net als alle andere uitdagers van McLaren. Russell eindigde als derde, voor het ijzersterke debuut van Antonelli, die Albon in de eindfase inhaalde, maar vanwege een tijdstraf alsnog terugviel tot P5.

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws