piastri suzuka 1 mclaren 1993939 Opinie
Opinie

Doornbos voorspelt heibel: 'Meteen Mark Webber een appje gestuurd, hij accepteert dit niet langer'

piastri suzuka 1 mclaren 1993939

McLaren versus Max Verstappen: dat lijkt ook in 2025 het verhaal van het seizoen te worden. De constructeurskampioen beschikt nog steeds over de beste auto, maar heeft net als in 2024 moeite om regerend wereldkampioen Verstappen in toom te houden. Robert Doornbos komt met harde kritiek richting McLaren, en geeft aan dat de instelling van het Britse team 'niet leuk voor de sport is.' De Rotterdammer weet dat hij niet alleen staat in zijn mening, en voorspelt heibel in de komende maanden.

Doornbos was bij De Stamtafel van Ziggo Sport te gast om zijn verliezers van het afgelopen weekend aan te wijzen. Daarbij nam de analist ook de dagen voor het weekend in Japan mee in zijn beoordeling. 'Yuki Tsunoda en Liam Lawson, en het hele verhaal van Red Bull. Zij waren al een beetje de verliezer voordat ze naar Japan gingen.', zegt Doornbos. De analist is duidelijk geen fan van de snelle ingreep van het team, en vindt ook niet dat Tsunoda een sterke indruk heeft achtergelaten in zijn thuisland.

Pijnlijk optreden van Tsunoda

Tsunoda presteerde in de vrije training best sterk, maar maakte in Q2 in zijn enige ronde op nieuwe banden een foutje, waardoor hij vijftiende stond in de kwalificatieuitslag. De Japanner had op zondag het nadeel dat hij met meer downforce reed dan bijvoorbeeld Max Verstappen, en dat inhalen sowieso al erg lastig was. Tsunoda kwam uiteindelijk als twaalfde over de streep, nadat hij bijna de hele race vastzat achter Fernando Alonso.

'Yuki houdt hem wel heel, maar finisht een minuut achter Max, in zijn thuisrace. Dat vind ik ook wel echt pijnlijk om te zien', zo kijkt Doornbos puur naar de einduitslag. 'Wie echt pijn had, was Jack Doohan, als je zag hoe hij uit de auto stapte. Hij had nog last van die crash. Tijdens datzelfde weekend was Franco Colapinto op Monza aan het testen. Dat zal hij ook wel geweten hebben. Doohan is zijn stoeltje in de Formule 1 definitief kwijt', voorspelt Doornbos. Naar verluidt zou Doohan een contract voor vijf of zes races hebben, en valt het doek dus mogelijk na de race in Saoedi-Arabië, of twee weken later in Miami.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

jack doohan alpine japan crash 12
Doohan heeft Alpine al veel schade bezorgd.

McLaren: niet leuk voor de sport

Naast Tsunoda en Doohan heeft Doornbos nog een naam op zijn lijstje staan. 'De grote verliezer was McLaren, laten we daar eerlijk over zijn', zegt hij over het Britse team. McLaren pakte twee podiumplaatsen en dus 33 punten, waarmee het team uitliep op de drie uitdagers. Lando Norris en Oscar Piastri slaagden er echter niet in om de overwinning te pakken met de MCL39, en Doornbos ergert zich vooral aan het feit dat McLaren nauwelijks moeite leek te doen voor de overwinning.

'We kijken op zondag naar de race, omdat we teams willen zien die willen winnen', zo begint Doornbos zijn betoog. 'Als jij de snelste auto hebt, en twee coureurs die aan elkaar gewaagd zijn, waarom ga je dan in dezelfde ronde als Max naar binnen?' vraagt de analist zich af. Door een mazzeltje pakte Norris nog bijna de leiding, maar in principe zette McLaren zichzelf buitenspel met haar strategie. 'Ze deden op het grasmaaien na geen poging om het Max moeilijk te maken.'

Andrea Stella verklaarde achteraf dat men Oscar Piastri eerder naar binnen wilde halen uit vrees voor George Russell, die twee plekken en 4,8 seconden achter de McLaren-coureur reed. Daardoor wist Red Bull Racing dat Norris een ronde later zou stoppen. McLaren koos ervoor om beide coureurs geen verschillende strategie te geven. 'Ik vind ze echt te conservatief. Ze hebben niet eens geprobeerd om te winnen. Dat vind ik wel jammer. Het lijkt wel alsof ze alleen maar bezig zijn met de constructeurstitel verdedigen. Dat is hun goed recht, maar niet echt leuk voor de sport', aldus Doornbos.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Doornbos voorspelt heibel: 'Meteen Mark Webber een appje gestuurd, hij accepteert dit niet langer'
Andrea Stella met Lando Norris.

Red Bull miste sleutelfiguren

Doornbos denkt dat McLaren met de snelste auto, en haar coureurs op plekken twee en drie, veel meer opties had. 'Ze hadden ook Norris een ronde door kunnen laten rijden. Probeer het gewoon!' roept de analist gefrustreerd uit. 'Kijk of je die banden helemaal op kunt rijden, en hoop op een slechte out lap van Max. Dan maak je het nog spannend.' De bandenslijtage was laag, en Kimi Antonelli reed zelfs door tot de tweede helft van de race met zijn mediumbanden. McLaren koos ervoor om dat niet te proberen.

'Vergeet ook niet dat Red Bull niet haar vaste pit crew had. Er waren een paar jongens niet aanwezig, die normaal wel de pitstops verzorgen', weet Doornbos. Twee personeelsleden van de pit crew ontbraken, en dat kwam Red Bull bijna duur te staan. 'Dat is informatie, die je moet vergaren tijdens het weekend. Dan moet je dat risico nemen met Norris', analyseert de Rotterdammer.

De tekst gaat verder onder de afbeelding.

pitstop red bull racing japan 2025 livery max verstappen 1
Verstappen had geen perfecte pitstop.

Manager van Piastri boos

Doornbos baalt ervan dat McLaren zo hard haar best doet om geen van beide coureurs te benadelen, dat het haar kansen op de zege niet langer maximaliseert. Daar kan Verstappen als eenling bij Red Bull van profiteren. 'Als je ziet dat Oscar Piastri zoveel extra snelheid heeft, laat hem dan een poging wagen. Laat Piastri voorbij, en laat het hem proberen bij Max. Lukt het niet, dan kan hij die plek weer teruggeven aan Norris. Hiermee bouw je wel de irritatie op', beseft de oud-coureur.

'Ik heb meteen Mark Webber een appje gestuurd daarna: dat jij dit accepteert, Mark, dat verwacht ik helemaal niet van je!' deelt Doornbos. De manager van Piastri zou achter de schermen regelmatig opkomen voor de kansen van zijn pupil, en Doornbos verwacht ook dat de verhoudingen steeds meer op scherp komen te staan. 'In zijn carrière ging het ook zo. Dit wordt wel een dingetje dit jaar, dat kan ik je wel vertellen.'

'Webber gaat dat niet langer accepteren, dat er toch onofficieel al wordt gekozen voor Norris als eerste rijder', zo interpreteert Doornbos de Grand Prix van Japan. Piastri moest in 2024 wel regelmatig voor Norris aan de kant gaan. 'Dat is niet zo, want ze zijn allebei net zo goed. Sterker nog, Piastri was een tandje beter.' De Australiër was in elk van de drie races wat sneller dan Norris, maar in de kwalificaties zijn beide mannen nog aan elkaar gewaagd. Peter Windsor omschreef de strijd vooraan als twee races - Verstappen en Piastri - en één coureur die professioneel een resultaat wilde pakken, namelijk Norris.

Plaats reactie

666

0 reacties

Laad meer reacties

Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.

Bekijk alle reacties

Meer nieuws