Op zondag in Melbourne wordt er veel regen verwacht, waardoor de FIA alvast een plan heeft opgesteld als de start van de race letterlijk en figuurlijk in het water dreigt te vallen. De meeste regen zal voorafgaand aan lights out vallen, maar ook tijdens de race is er kans op regen. Mocht het in de soep lopen, hebben de FIA en de coureurs een Plan B opgesteld.
Het is bijna niet voor te stellen, want op zaterdag steeg de temperatuur in Melbourne bij een stralend blauwe lucht tot boven de 30 graden. Voor zondag wordt echter regen voorspeld, en volgens sommige prognoses zelfs zware regenval. Volgens Michael Schmidt van Auto, Motor und Sport doet het denken aan de GP van Brazilië vorig jaar. Toen bereikte het slechte weer São Paulo al op zaterdag.
Uiteindelijk werd de start van de race twee uur naar voren gehaald. Sinds de chaotische GP van België 2021, waarbij slechts drie ronden achter de safetycar werden gereden en de race na vier uur werd afgebroken, wil de Formule 1 koste wat het kost een herhaling van die farce voorkomen. Voor de FIA is een ding heel duidelijk: de seizoensopener mag onder geen beding worden geannuleerd.
In de rijdersbriefing op vrijdagavond werd daarom besproken hoe het programma aangepast kan worden indien de regenval zo hevig is dat de start moet worden uitgesteld. De FIA heeft iedereen er ondertussen van verzekerd dat de race gewoon om 15:00u lokale tijd, wat 5:00u in de ochtend betekent in Nederland, van start gaat, maar last minute wijzigingen worden niet uitgesloten.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

Meerdere versies van plan B
Afhankelijk van de weerssituatie zijn er meerdere versies van Plan B, laat Schmidt optekenen. Het probleem is dat de weersvoorspellingen in Melbourne vaak onnauwkeurig zijn. 24 uur voor de race werd er gesproken over zware regen vanaf de middag, die pas rond 15.00 of 16.00 uur zou wegtrekken. Omdat het moeilijk te voorspellen is hoe de regen zich precies zal ontwikkelen, heeft het weinig zin om de planning nu al definitief aan te passen.
Zowel een vervroegde als een uitgestelde start brengt uitdagingen met zich mee. Een eerdere start zou voor de Europese tv-zenders problematisch zijn, omdat de race dan nog vroeger in de ochtend begint. Een latere start heeft ook zijn beperkingen. Tijdens de rijdersbriefing werd besproken of de race bij slechte omstandigheden achter de safetycar of met een staande start zou beginnen. De coureurs kwamen overeen dat dit pas besloten wordt na de formatieronden.
Rijtijd achter de safetycar wordt beperkt
Als er veel water op de baan ligt, geven de rijders de voorkeur aan een rollende start achter de safetycar. Omdat de afwatering op het circuit van Albert Park beter is dan in Interlagos, hoopt men dat de race zonder lange onderbrekingen kan doorgaan. Schmidt meldt tot slot dat de rijtijd achter de safetycar dit jaar (bij regenraces) beperkt wordt.
De tekst gaat verder onder de afbeelding.

De coureurs gaven aan dat de safetycar bij regen vaak te langzaam rijdt om de intermediates of regenbanden op temperatuur te houden. Daarom is afgesproken om bij kritische omstandigheden liever de VSC-regels te gebruiken, waarbij het veld met een hogere delta-tijd over het circuit rijdt. Dit betekent wel dat er geen traditionele herstart zal zijn, maar dat wordt geaccepteerd als compromis.
Voorlopige weersvoorspellingen
Tijdens de kwalificatie waren al wat donkere wolken te zien, en die zullen in de lucht van Melbourne blijven hangen. Richting de avonduren zal het aanzienlijk afkoelen, waarna de kans op regen vanaf zondagochtend honderd procent is. De temperaturen zakken met maar liefst tien graden, waardoor kou ook een rol zal gaan spelen. Hoe dan ook wordt verwacht dat de meeste regen vóór de start valt, waardoor de bedachte versies van plan B niet nodig lijken te zijn.
Plaats reactie
0 reacties
Je bekijkt nu de reacties waarvoor je een notificatie hebt ontvangen, wil je alle reacties bij dit artikel zien, klik dan op onderstaande knop.
Bekijk alle reacties